Alkaras je trijumfovao poslije tri sata i 21 minuta, po setovima – 6:4, 2:6, 7:6(1), 6:3.

Španski teniser je osvojio prvu Grend slem titulu u karijeri u prvom finalu koje je igrao, dok je Rud izgubio drugo finale, nakon Rolan Garosa od Nadala ove godine.

Alkaras (19) je postao i prvi teniser svijeta i time ispisao istoriju, pošto je prvi tinejdžer kojem je to pošlo za rukom, a ujedno i najmlađi koji je ikada to uradio.

Španac i Norvežanin su sada prvi i drugi teniseri na ATP rang listi.

Alkaras je na putu do titule pobijedio Baesa, Koriju, Bruksbija, Čilića, Sinera, Tijafoa i Ruda.

Ispisao je istoriju i time što je oborio rekord po broju vremena provedenog na terenu na jednom Grend slemu, igrajući više od 23 i po sata.

Turbulentno je počelo finale u Njujorku i oba igrača su se mučila da osvoje gemove na startu.

Po dvije brejk lopte spasle su se na obje strane, ali je u trećem gemu Alkaras napravio brejk.

Sredinom prvog seta viđen je i najljepši gest finala, pošto je Rud pokazao veličinu i podsjetio na Đokovića.

Siguran je bio Alkaras na servisu i rutinski je završio posao u prvom setu.

Dosta sigurni obojica su bili na startu drugog seta, a onda se Alkarasu ukazala prva prilika.

Rud je brejk loptu spasio servisom, a to je promijenio tok seta u potpunosti.

Alkaras je "prosuo" 30:0 i izgubio servis, a zatim je Norvežanin potvrdio brejk i to je razbesnilo Španca.

Loša igra prenijela se i na naredni gem i Rud je duplim brejkom izjednačio na 1-1.

U pauzi između setova Alkaras je pokazao svoju mentalnu snagu i u treći set je ušao neuporedivo jači nego što je izašao iz pretodnog.

Napravio je brejk i ubrzo poveo sa 2:0, ali se Alkarasu ponovio isti problem.

Rud je spasio brejk loptu servisom, a onda oduzeo servis rivalu i nedugo zatim poveo sa 3:2.

Neizvsno je bilo u nekoliko gemova do kraja seta, a najviše u 12. kada je Alkaras spasao dvije set lopte i uveo meč u taj-brejk.

A tamo – dominacija!

Prvi poen u taj-brejku osvaja Rud, a onda sedam u nizu ide Špancu.

Rud je najveću priliku u četvrtom setu imao u prvom gemu, ali je Alkaras od 0:30 vezao četiri poena i okrenuo gem.

Dobro su servirali obojica u narednih nekoliko gemova, a onda – šok.

Nekoliko loših poena Ruda bilo je dovoljno da Alkaras napravi brejk, a onda kazni rivala i u narednom gemu, pošto je ponovo "okrenuo" 0:30.

Rud je preživio svoj servis gem, ali se u Alkarasovom nije mnogo pitao – i tu je bio kraj.