Fudbaleri ameterskog kluba Herkules iz Utrehta su pobjedivši velikana iz Amsterdama sa 3:2 priredili jedno od najvećih iznenađenje ne samo u Nizozemskoj  i ne samo u ovoj takmičarskoj godini.

Četvorostruki prvak Evrope i rekorder sa 36 titula prvaka Nizozemske doživio je vjerovatno najteži poraz od osnivanja. Nikada u istoriji nije izgubio od amaterskog kluba u KNVB kupu.

Da sve bude još bolnije po Ajaks, poslije šokantnog vodstva Herkulesa od 2:0, igrači ovog amaterskog kluba počeli su u finišu meča da gube snagu što je favorit iskoristio i golovima u 84. i 88. minutu stigao do izjednačenja 2:2. I kad se očekivao treći gol u mrežu totalnih autsajdera ili u najgorem slučaju produžeci, koje realno amateri fizički ne bi mogli da iznesu, u 93. minutu Ajaks je primio treći gol i – ispao.

"Ovo nije trebalo da se desi", prenio je zvanični sajt kluba izjavu pomoćnog trenera Majkl Valkanisa.

Mladi tim Ajaksa je očigledno olako ušao u meč što ga je preskupo koštalo.

"Ovo je veoma razočaravajuće. Ima posla koji treba da se uradi i moramo da popravimo stvari. Poradićemo na tome. Bili smo previše statični i na poluvremenu smo rekli da moramo da ubrzamo igru u nastavku meča. Ipak, napravili smo previše grešaka. Ušli smo u igru tek u posljednjih deset minuta", svjestan je pomoćni trener Kopljanika.

Nizozemski mediji stalno ponavljaju istu rečenicu: Ajaks nikada u istoriji nije izgubio od amaterskog kluba u KNVB kupu.

"Ovo nije dobro, imamo veoma tešku sezonu. Ali moramo da nastavimo i da sve izvedemo na pravi put", jasan je bio Majkl Valkanis.